BREAKDOWN 2000

BREAKDOWN 2000 | B-BOYS BREAKDOWN Session I

ФОТОГАЛЕРИЯ BREAKDOWN 2000  BREAKDOWN 2000 VIDEOS BREAKDOWN 2000 ПРИНТ

   Изминали са над 10 години от падането на социалистическият режим през 1989г. и промяната в социално-икономическата система на живот в България. През този над 10 годишен период в столицата на държавата –  София не се провежда нито една форма на състезание, турнир, конкурс в стил брейкинг или в стрийт стиловете танци (вкл. попинг, локинг и др.) Творчеството, уменията, усилията, амбициите на талантливите момичета и момчета запалени от медийната вълна разпространяваща стрийт танците по света и в България около началото на 80-те години остават в сянка и далеч от кръгозора на широката публика и обществото. А мечите на техните последователи и ученици от второто и трето поколение брейкъри са на път да угаснат.

   В следствие активното участие в редица ънърграунд битки и състезания през периода 1990г.-1999г. в различни пространства предимно в по-малките населени места в страната, между които Плевен, Силистра, Велико Търново, Пазарджик, Смолян, Горна Оряховица, Варна, Бургас, Ямбол и др. името на EF One –  Петър Костовски и Electric Force постепенно се затвърждава и издига в образ на един от най-изявените, активни и влиятелни имена в стиловте брейкинг и попинг паралелно с името на групата в цяла България. За тази 10 годишна епоха рейтинга на EF One постепенно нараства в брейк класациите, и разбира се ако не е получил приза и той е поднесен в чест на домакините, не пада под от топ 3 или топ 2 генерално в класациите в почти всяко едно проведено състезание в страната. А отсъствието на интернет и социални мрежи усилва нивото на емоционално въздействие след всяко състезание и създава около името мистика, в резултат на която легенди и разкази за уменията на Electric Force се носят до най-отдалечените точки на България.

   След преживан крах в края на 1999г. и хвърлени множество усилия в едногодишната подготовка на групата Electric Force Crew, с цел представяне на българският брейк на сцената на един от най-големите световни шампионати по брейк – UK Bboy Championship, провеждащ се ежегодно в Лондон, и последван от съкрушителен отказ за визи на групата за достъп до Обединеното Кралство, в началото на 2000г. EF One получава предложение от страна на Съюза по аеробика в България и поле за организиране на национално състезание по брейкинг в София. Въпреки кратките срокове и финансови неясноти относно организационните компоненти EF One приема предизвикателството и решава да сбъдне както своя, така и мечтата на няколко поколения брейк танцьори в България, а именно да бъдат представени пред широката публика, медиите и обществото групите съставящи цялата съществуваща брейк общност, творчестките им способности и качество, заедно с уменията на десетки брейк групи активни на ъндърграунд сцената в страната като част от една субкултура. Отзвука от събитието трябва да окаже отражение за повишаване на имиджа и оценката за брейкинга от страна на обществото и да насочи общественното мнение към асоцииранетео му с активност носеща културен и социален принос. Повишаване на престижа на брейкинга и лицата развиващи го като част от една активна форма на изкуство, свързана с позитивно влияние върху самосъзнанието и оформяне на ценностите и характера на младите хора. Промяна във възприятието и нагласата към брейкинга и представители на целият хип-хоп елемент от страна на медии най-вече в прочита и характеристиката, които често и без срам срам го описват с клиширани унизителни формулировки, като „момчетата, които се търкалят и бършат пода“ или лепвайки етикета за представителите на цялата тази общност от типа „нещастно рапърче със смъкнати панталонки“.

   След дълги години на затишие EF One се заема с една нелека и революциионна мисия, в допълнение с мотива да осъществи първото състезание в София в стил брейкинг с предварително подготвен и публикувани правилник за организация и провеждане на състезанието по точки и алинеи структурирани в общи и слециални положения, съдържащ ясно представена и предварително заявена точкова система за оценяване с нейните ясни критерии, изразяващи се не само в елементите на брейк движенията и материята, но и свързани с професионалното поведение на участниците на сцена и отношението им към музиката, тематиката и публиката. Състезание, в което класирането се оформя след поставени точки върху ключовите критерии от многочленно компетентно жури, всеки от които доказал името си и чрез дългогодишна практика спечелил нужното общо уважение. Състезание включващо секратариат съставен от отговорни лица, грижещи се за точността в калкулирането и коректността при налични разлики в маржа на оценките при отделните съдии, теглене на реда на представянето на брейк групите по жребий в присъствието на надзорно лице(адвокат).

   Датата на събитието е 25ти март 2000г., а мястото е столичната зала Универсиада, която разполага с капацитет от над 1200 седящи места. Името на състезанието което ще бъде определящо ранга на събитието като сила трябва да звучи преди всичко магнетично и да е свързано предимно с характера на брейкинга, с произхода и неговите корени в музиката т.нар брейкс част от класическите фънк парчета, с които е започнал и до ден днешен се асоциира – Breaks или Breakdown part. Едновременно името трябва да отразява най-кулминационната фаза за едно десетилетие на сблъсък и премерване на силите на най-добрите от страната. на танцьорите, които в онази епоха са преобладаваща маса момчета при  90-95% от участниците.  След кратка дискусия, относно вариантите за име избора накрая пада на предложението подадено от Bboy Емо (E.F.C. второ поколение), а именно B-Boys BREAKDOWN.

   По регламент състезанието протича в два етапа. Първият е фазата на представяне на групите и техните умения, чрез хореографски брейк шоута с продължителност 6 минути всяко. Освен брейкинга, използването на стилове, като например попинг и локинг допринасят за повишаване на общият бал в оценяването на групата и демонстрира способности за владеене на по-голямо стрийт стилово разнообразие. В тази връзка те се ползват като предимство пред конкурентите. Във втората фаза четирите групи с най-висок бал оценки се изправят по две една срещу друга в две танцови надигравания (битки) с продължителност от по 15мин. Двете групи с най-висок бал играят за първо и второ място, и съответно другите две с по-ниски балове за трето и четвърто място.

   Организацията за Breakdown се осъществява в рамките едва на месец, при това в условията все още на ограничена мобилна мрежа и слабо разпространение на мобилни телефони и интернет в България. Въпреки тези неудобства ентусиазмът на хората е толкова висок, че освен 250те участника разположени в бекстейдж зоните и на сцената, в зала Универсияда публикта изпълва трибуните с вместимст над 1100души, между които 950 по продадени билети за вход, а останалите включват специалните гости с покани и лица от VIP списъка.

   Единственият рекламодател с принос под форма на финансово участие за осъществяването на първото издание на Breakdown е представителството на веригата за бързо хранене у нас KFC, която осигурява паричните средства от наградния фонд и заплащането на система за по-плътно озвучаване на залата, която е наета от компанията на Антоан Хадат. Партньорството със Съюза по аеробика в България във връзка с наемането на залата за събитието дава възможност на участниците в състезанието да се разпрострат със своите пространствени изпълнения в брейкинга върху подиум с размери 12х12 метра и настилка, която щади тялото и предпазва от тежки контузии и травми.

   B-Boys BREAKDOWN sesión 1 събира погледите на лица, имена и фигури от различните сегменти на хип-хоп културата у нас. Освен 17-те солидни групи ( без гост изпълнтели, смесени отбори и суперкрюта) изявили се на сцената зала Универсиада е побрала техните сателити и ученици в брейка, DJ-и, graffiti артисти (напр. UGS Crew), много MC-та, в компания на техните приятели и агитки, които с ентусиазъм са дошли да се радват на случващото се. Единствената  рап група, обаче която е включена от организаторите в програмата от съображения за разпределението в оптимален времеви интервал цялостно за да бъде събитието стегнато, интригуващо и точно дозирано е  X-Team,  които се качват на сцената за да представят два от бъдещите си хитове „ Ден диги“ и „Скочете“ от предстоящият им албум, който ще се превърне в хип-хоп класика „Знания, Мъдрост и Разбиране”, издаден две години по късно през 2002г.

   B-Boys Breakdown session 1 намира широк отзвук по всички краища на България, а коментари за него се леят в продължение на цяла година с нетърпение и дежурни въпроси за датата на следващото издание.  

Breakdown 2000 | B-Boys Breakdown session 1 

Дата: 25/ 03/ 2000
Локация: зала Универсиада, София

 

Хост:
STARTERAs (X-Team)
 
Зад грамофоните / On The Wheels of Steel:
DJ Stancho (Sniper records)
DJ Chris
 
 
Жури / Judges:
Stenly (VT)
Simo ‘Valiak’ (Dch)
Ico ‘The Black’ (Black Style, Bs)
Lubo ‘The Dominator’ (VT)
Лого Дизаин / Logo Design:
Emo ‘AnyExit’

 

Изпълнения на Живо / Live Acts:
X-Team
 

Български солидни брейкинг групи / Bulgarian B-boy Crews:

1.Air Style
2.Style Freaks
3.Plastic def Squad
4.Losers Boys
5.Effect
6.Free Fantasy
7.Floor Masters ACS
8.NRG wild crew
9.Street Force
10.DST
11.Black Storm
12.Valiak
13.Black Style
14.Crazy Force
15.X-Energy
16.Maniac Style
17.Electric Force Crew
 

Breaking Battles:

Battle for 3rd / 4th place : Plastic Def Squad vs. Valiak
Final Battle : Electric Force Crew vs. Effect
 
Класиране / Results:
1.Electric Force Crew
2.Effect
3.Plastic Def Squad
4.Valiak
 
Best Individual B-boy:
Fisher (Electric Force Crew)

 

 

BREAKDOWN 2000Electric Force